Планинарка Драгана Томовић није кренула на врх Хималаја, већ да на успонима до врхова који су, отприлике, половина највишег на свету – ужива у авантури, упознавању нових народа, религија, обичаја и у пуњењу сопствених батерија
На помен Хималаја – многи одмах помисле на „кров света“, иако је овај планински масив много више од тога, будући да су варијације у пределима толико различитее да путници-намерниц могу да виде све: од џунгле и зелених плодних долина до вечитог снега и леда. У Непал, државу чије три четвртине припадају Хималајима, прошле недеље упутила се планинарка Драгана Томовић из Краљева. Случајно смо се сусреле на београдском аеродрому, па је тако – успут, забележена и ова прича.
ПОГЛЕДАЈТЕ ВИДЕО:
Драгана је нестрпљиво чекала лет за Доху и поћетак своје петнаестодневне хималајске авантуре.
– Сама себи завидим, јер је пут био тотално непланиран, али је дивно што се догодио. На Хималаје сам кренула у организацији планинарског клуба „Азимут“ из Београда. Наш водич на овој тури је искусан планинар Зоран Филиповић. Повезала нас је наша Светлана Цеца Матијевић. Сваког ко ишта зна о планинарењу у Краљеву зна ко је у Светлана Матијевић. Ово је њен матични клуб, њена препорука и мој велики сан, јер сваког ко се бави планинарењем лаже ако каже да му није сан да дође бар подно Хималаја. Надам се да ће се мој сан остварити! – у даху нам је рекла Драгана док је са колегама планинарима и планинаркама обављала последње припреме пред пут.
Тура којом ова група иде на Хималаје ове године је Анапурна трек коју Драгана, из милоште, зове „турицом уживања“:
– То није Монт Еверест, није К 2, али је у питању, ипак, озбиљно планинарење, јер идемо изнад 4.000 метара надморске висине. Сама тура траје 15 дана, са упознавањем Катмандуа, главног града Непала и у одласку, и у повратку. Од Покхаре, најпопуларније туристичке дестинације у Непалу креће наша 12-дневна кружна тура за Анапурну.
Непал је земља невероватних екстрема: дом највећих планина на свету, историјских градова, светих места. Чаролија се налази на сваком кораку за онога ко жели да пронађе Шангри-ла (митску утопију на Хималајима изоловану од спољног света).
Непал има око 18 милиона становника, припадника различитих народа, раса и култура који говоре различитим језицима. У регији Хималаја живе Шерпаси, а у долину Катмандуа стално долазе нови досељеници.
Реч Хималаји значе „боравиште снега” на језику Санскрита (будиста, хиндуиста и џанаиста):
– Ово путовање ће, верујем, за мене бити 100% уживање. У октобру сам радила попис становништва у Краљеву буквално 24 сата да бих успела себе да спонзоришем на оваквој тури. Све је како треба, идемо да уживамо: екипа је одлична, водич је одличан, временска прогноза је, за сада одлична. Највише се радујем тренутку када ћу моћи да зажмурим, а онда да отворим очи и да видим масив Хималаја. Биће то један диван сусрет са једним новим, непознатим светом, са Катмандуом, Непалом, са једном другом религијом, ма свему се радујем! – рекла је Драгана, пре него што се упутила ка излазу из аеродромске зграде, спремна да закорачи у своју хималајску авантуру.
Она сада већ неколико дана ужива у, како они који су се Хималаја вратили сведоче, непроцењивим сликама неописивих природних лепота, магичних залазака и излазака сунца и места где се човек и природа стапају у једно. Занимљиво је да на својим планинарским турама Драгана ужива у тренуцима, не оптерећујући се да ишта забележи фотоапаратом или мобилним телефоном.
– Увек фотографишу други, моје је да позирам и да се смешкам – шали се она, али сасвим озбиљно додаје како се , неретко, са планинарења управо она врати са највише фотографија које су усликали други.
Кажу да је дом свакога од нас – тамо где су нам мисли најспокојније. Драгана Томовић већ годинама зна да је њен други дом у планинама, у природи и чекамо је да нам о својој хималајској авантури исприча најлепшу причу када се врати са испуњеним сном сваког планинара.
М. М. Дабић